Menu

Sunnuntaina voittojahtiin SalPan vieraaksi

PK-35 suuntaa Ykkösliigan kauden ensimmäiselle vierasreissulle Salon urheilupuistoon, jossa vastassa on kautensa tappiolla aloittanut SalPa.

PK-35:n kausi Ykkösliigassa starttasi keskiviikkona maalittomalla tasapelillä FC Lahtea vastaan. Ottelu oli PK-35:n ensimmäinen kotipeli Oulunkylässä, jossa yleisö piti hienoa tunnelmaa yllä läpi ottelun. 

PK-35:n päävalmentaja Tiago Santos oli päällisin puolin tyytyväinen joukkueen esitykseen, vaikka parannetaavakin jäi.

– Emme aloittaneet peliä niin hyvin. Tuntui, että emme olleet riittävän rohkeita pallollisesti. Teimme tiettyjä viilauksia pelin sisällä, mitkä auttoivat ja paransimme pelin edetessä. Mielestäni meillä oli 3-4 pelin parasta selkeää maalipaikkaa. Viimeisen kympin aikana jouduimme vähän selviytymään. Kun ei käytä omia maalipaikkoja, vastustaja saa tiettyä energiaa ja vaaraa aikaan.

– Joukkue pysyi yhtenäisenä ja teki hyvin töitä. Tärkeä piste yhtä sarjan vahvinta joukkuetta vastaan. Ottaen huomioon haasteemme, mitkä kaikki tietävät, olen kaikkiaan oikein tyytyväinen, Santos kuvaili pelin jälkeen.

Nyt edessä on sarjakauden ensimmäinen vierasreissu. Sunnuntain vastustaja SalPa aloitti kautensa 0-2-tappiolla Jipolle maanantaina Joensuussa.

SalPan talvi piti sisällään paljon kysymysmerkkejä, kun seuran viime syksyn taloushaasteet ja sarjapaikan omistaneen yhtiön vetäytyminen taustalta aiheutti epävarmuutta.

Nyt SalPa on valmistautunut kauteen päävalmentaja Ilkka Virtasen johdolla. Pelaajistossa on tapahtunut reilusti muutoksia, ja joukkueeseen on pestattu monia uusia nimiä, muun muassa PK-35:n paidasta parin kauden takaa tuttu Noah Kaijasilta.

PK-35:llä on ollut edellisen ottelun jälkeen vain kolme välipäivää, joten katseet suunnattiin Lahti-tasurin jälkeen nopeasti Salon otteluun.

– Lähdemme hakemaan kolmea pistettä. Menetimme keskiviikkona kaksi pistettä kotona, ja tiedämme kotipelien olevan arvokkaita. Seuraavaksi kohtaamme vieraissa joukkueen, joka on varsin hyvin organisoitu puolustuksessa. Pyrimme murtamaan sen ja pääsemään tekemään maaleja, Santos tiivisti.

PK-35 saa sunnuntaiksi käyttöönsä avauspelistä pelikiellossa olleet Pedro Dinizin ja Hussein Mohamedin. Muilta osin joukkue on liikenteessä pitkälti keskiviikon pelin kaltaisella pelaajistolla.

Sunnuntain ottelu pelataan Salon urheilupuiston tekonurmella. Ottelua voi seurata suorana Ruutu+ -palvelussa.

SalPa – PK-35 sunnuntaina klo 18.30, Salon urheilupuisto

Yksi yhteinen

Copy link
Powered by Social Snap