Menu

Treeniviikko huipentuu sunnuntai-illan otteluun

PK-35 kohtaa vuoden toisessa harjoitusottelussa HJK Klubi 04:n Talin Jalkapallohallissa sunnuntaina kello 20.00.

PK-35 on treenannut alkuvuoden tiiviisti ja pelaa sunnuntaina seuraavan ottelunsa Ykkösliigaan täksi kaudeksi noussutta HJK Klubi 04:ää vastaan. Joukkueet kohtasivat jo marraskuussa testipitoisella ryhmällä pelatussa harjoitusottelussa, joka päättyi 1-1-tasatulokseen. Maalit tuolloin talvisella Bolt Arenalla viimeistelivät PK:n Pedro Diniz ja Klubin Marlo Hyvönen.

Nyt PK-35 lähtee otteluun huomattavasti edellistä kohtaamista valmiimmalla ryhmällä. Vaikka pre-season on vielä varhaisessa vaiheessa, on joukkueen tilanne jo varsin hyvällä mallilla. Viimeisimpänä tiedotimme tällä viikolla Maximo Tolosen allekirjoittaneen sopimuksen PK:n kanssa. Päävalmentaja Tiago Santos on tyytyväinen joukkueen tuoreimpaan hankintaan.

– Maximo tuo joukkueeseen teknistä osaamista. Uskon, että hän tuo meille syöttöjä ja maaleja. Hänellä on myös arvokasta kokemusta, ja meillä on nyt muutama pelaajaa, jotka ovat pelanneet Veikkausliigassa. Ja mikä tärkeintä, Maximo tuo jotain erilaista verrattuna pelaajiimme samalla pelipaikalla, joten voimme käyttää erilaisia pelaajatyyppejä pelin ja tilanteen mukaan.

PK-35:n tulevan kauden sopimuspelaajia on julkistettu nyt 16, ja pari on viimeistelyä vaille valmiina.

HJK Klubi 04

Sunnuntain vastustaja, HJK:n reservijoukkue Klubi 04 nousi siis viime kauden päätteeksi Ykkösestä Ykkösliigaan. Tällä hetkellä Klubin 04:n joukkue on jalkeilla jokseenkin erilaisella ryhmällä viime kauteen verrattuna, sillä iso osa viime kauden avainpelaajista on ollut talvella HJK:n edustuksen ringissä.

Vuoden ensimmäisen ottelunsa Klubi 04 pelasi viikko sitten Liigacupin merkeissä edustusjoukkueen vietettyä lomaansa. Edustusta tuurannut Klubi 04:n ryhmä taipui Gnistania vastaan Talin hallissa 0-1-tappioon. Klubin ryhmässä matsissa nähtiin viime kaudella Ykkösen ringissä olleiden lisäksi muun muassa viime vuonna B-juniorien Suomen mestaruuden voittaneita klubilaisia sekä KPV:stä hankittu Arop Ring ja australialaisvahvistus Liam Rippon.

PK-35 saa vastaansa siis varmasti nuoren ja innokkaan kokoonpanon, joka hamuaa myös tällä kaudella onnistumisia joukkueen päävalmentajana jatkavan Aleksi Lallin johdolla. Klubi 04:n valmennuksesta löytyy PK:n tapaan myös Huuhkaja-legenda, viime kaudeksi Klubin valmennusryhmään liittynyt Perparim Hetemaj.

PK-35:n lähtökohdat

PK-35 on harjoitellut joululoman jälkeen nyt reilut kaksi viikkoa. Ensimmäinen ottelu pelattiin viikko sitten Tallinnassa, jossa Punamustat kaatoi Tallinna Kalevin 2-0. Pääosin PK:n hallinnassa edenneen ottelun osumat viimeistelivät rangaistuspotkuista Mustafa Beyai sekä testimies Endrit Mehmeti.

Sunnuntaina Klubia vastaan PK-35 on liikkellä lähtökohtaiseti samalla rosterilla kuin Tallinnassa. Santos odottaa jälleen myönteisiä merkkejä joukkueen pelaamisesta.

– Olemme jatkaneet tällä viikolla edellisviikon työtämme. Lisäksi olemme ottaneet mukaan jonkin verran puolustamiseen liittyvää sisältöä. Olemme myös työskennelleet viimeisen kolmanneksen parissa: maalipaikkojen ja yksi vastaan yksi tilanteita luomista. 

– Toivon, että näemme sunnuntaina haluamiamme asioita itse pelissä. Näkisin mielelläni, että pääsemme etenemään tehokkaasti ylös, ja siellä haastamaan myös yksi vastaan yksi tilanteissa onnistuneesti. Ja että teemme maaleja!

HJK Klubi 04 – PK-35 sunnuntaina klo 20.00, Talin halli

Yksi yhteinen

Copy link
Powered by Social Snap