PUNAMUSTIEN HISTORIAA: 19.9.1935

2020 on Pallokerho-35 ry:n juhlavuosi, sillä seura täyttää syksyllä kunnioitettavat 85 vuotta! Tämä juttusarja käsittelee alkaneen vuoden aikana PK-35:n seurahistorian eri vaiheita.

Viipuri, 19. syyskuuta 1935. Ravintola Funkiksen sivuhuoneeseen on kokoontunut 36 joukkuepallopelien ystävää, jotka aikovat perustaa kaupunkiin uuden urheiluseuran. Ylioppilas Yrjö Tolvanen kertoo tilaisuuden avaavassa puheessaan syitä, miksi hanke on kaupungille erittäin tärkeä tai jopa välttämätön.

Ilta etenee kokouksen puheenjohtajaksi valitun Tolvasen sekä sihteeriksi nimetyn hra Lauri Pajalan johdolla hyvin hedelmällisissä merkeissä. Aluksi hyväksytään, että seuran nimeksi tulee Viipurin Pallokerho (ViPK), minkä jälkeen harjoitettaviksi urheilumuodoiksi sovitaan jalka-, käsi- ja jääpallo.

Uunituoreen seuran ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valitaan hra Pauli Tarvonen sekä johtokuntaan hrat Paurio, Ehola, Tolvanen, Vatanen, Pajala, Mättö ja Myyryläinen. ViPK:n jäsenmaksuksi määritellään alle 18-vuotiaille 5:- ja tätä vanhemmille 10:- sekä sisäänkirjautumismaksuksi kaikille 5:-.

Tästä saa alkunsa uuden viipurilaisseuran vireä toiminta, joka on myöhempinä vuosina siirtyvä maailmanhistoriallisten mullistusten vuoksi maan pääkaupunkiin Helsinkiin. Punamustien nimi muuttuu muotoon Pallokerho-35 ry (PK-35) sotatoimien jo päätyttyä vuonna 1948. Edessä on värikäs tulevaisuus, vaikka tätä ei vielä tällöin tiedetä.

PK-35 toivottaa kaikille punamustille antoisaa ja erinomaista juhlavuotta 2020!