PUNAMUSTIEN HISTORIAA: Viipurista Helsinkiin

OSA 2: Kun ViPK:n synnyinkaupunki Viipuri on sotien yhteydessä menetetty itärajan taakse, suuri osa kaupungin asukkaista lähtee Helsingin suuntaan etsimään uutta kotipaikkaa.

Eletään loppuvuotta 1947, kun syntyy ajatus Viipurin Pallokerhon toiminnan jatkamisesta Helsingissä. Tunnustelut pääkaupunkiseudulla osoittavat, että kiinnostusta löytyy. Niinpä ViPK:n perustajajäseniin kuuluva Unto Pirinen laatii lehti-ilmoituksen ja kutsuu koolle aihetta valmistelevan kokouksen, joka pidetään Helsingin Messuhallissa 7. tammikuuta 1948.

Paikalle saapuu kaksitoista henkilöä, mutta varsinainen toimeenpaneva kokous järjestetään pari viikkoa myöhemmin eli 23.1. Suomen Latu ry:n tiloissa. Läsnä on kaksikymmentä henkilöä, jotka valitsevat seuran puheenjohtajaksi kokouksen koolle kutsuneen Pirisen sekä varapuheenjohtajaksi Heikki Mattilan.

Seuran nimeksi vahvistetaan Pallokerho-35 ry (PK-35). Samalla kilpailuohjelmaan otetaan jalka- ja jääpallon lisäksi lentopallo. Kokous pitää erittäin merkittävänä, että Viipurin Pallokerhon toimintaa voidaan jatkaa Helsingissä. Punamustista osallistuu jo vuoden 1948 piirisarjoihin kaksi jalkapallojoukkuetta, joiden pelaajarunko koostuu pitkälti entisistä viipurilaispojista.

Toiminnan alkuaikoina tarvitaan paljon rahaa mm. varustehankintoihin. Alkupääoma saadaan pääosin arpajaisista, jotka saavuttavat suuren suosion. Lisäksi järjestetään perheiltamia, joita vietetään Helsingin keskustassa sijaitsevalla Cottonklubilla. Seurassa eletään nyt uutta alkua ja katsotaan toiveikkaasti tulevaisuuteen.

85-vuotiaan PK-35:n historiaa käsittelevä juttusarja jatkuu seuran juhlavuoden 2020 aikana.