PUNAMUSTIEN HISTORIAA: 50 vuotta täyteen!

OSA 10: PK-35 toteuttaa syksyllä 1985 monipuoliset juhlallisuudet 50-vuotisen taipaleensa kunniaksi. Hienosta seurahistoriasta ollaan terveesti ylpeitä. 

Pihlajamäen kentällä järjestetään syyskuussa 1985 kaksi juhlaturnausta, joihin osallistuu kuudestatoista seurasta yhteensä 32 D-, E-, F- ja G-juniorien joukkuetta. Kuun viimeisenä viikonloppuna pelataan vielä punamustien nappuloiden ja kuuden eri seuran vierailijoiden erityiset juhlaottelut.

Juniorien 50-vuotisjuhla ja palkintojenjako järjestetään 29. syyskuuta Pihlajamäen ala-asteella sekä koko seuran virallinen 50-vuotisvastaanotto ja juhlaillallinen 19. lokakuuta Käpylän Karjalatalolla. Juhlapuheissa muistellaan luonnollisesti punamustien värikästä historiaa Viipurista Helsinkiin.

Seuraavana vuonna Pihliksen kentälle valmistuu kauan odotettu sosiaalirakennus asianmukaisine pukeutumis-, peseytymis- ja saniteettitiloineen. Samalla avataan kioski, jonka seura saa hoitaakseen. Vuoden 1986 jäsenmäärä on 386 eli jonkin verran pienempi kuin vuosikymmenen alkupuolella.

PK-35:n miesfutiksen pohjanoteeraus osuu syksyyn 1987, kun edustusjoukkue putoaa V divisioonaan. Junioripuolella menee sen sijaan hyvin punamustien saavuttaessa piirisarjojen useita kärkisijoituksia. Samalla seuran oma nappulasarja jatkaa yhä aktiivista toimintaansa.

85-vuotiaan PK-35:n historiaa käsittelevä juttusarja jatkuu seuran juhlavuoden 2020 aikana.