PUNAMUSTIEN HISTORIAA: Kohti liigaa

OSA 12: 1990-luku on PK-35:n miesten edustusjoukkueen historian menestyksekkäintä aikaa. Nousukiito henkilöityy pitkälti seuran omaan kasvattiin Pasi Rautiaiseen. 

Eletään kesää 1993, kun hienoa huippupelaajauraansa lopetteleva Rautiainen, tuolloin 32, ryhtyy ensin miesten tekniseksi neuvonantajaksi ja seuraavalla kaudella joukkueen päävalmentajaksi. Kovasti tavoiteltu nousu Kakkoseen toteutuu heti syksyllä 1994. 

Kaksi vuotta myöhemmin matka jatkuu Ykköseen ja kauden 1997 päätteeksi Veikkausliigaan. Punamustilla on 90-luvun puolivälin tienoilla aina sarjatasolleen hyvin nimekäs joukkue, joka koostuu useista Veikkausliigassakin esiintyneistä pelaajista. Rautiaisen erittäin vaativa valmennusote on menestyksen lopullinen tae.

Vaikka PK-35 juhlii syksyllä 1995 jo 60-vuotista taivaltaan, vasta edustusjoukkueen tunnettu päävalmentaja herättää median ja suuren yleisön kiinnostuksen punamustia kohtaan. Seurasta syntyy näinä vuosina julkinen kuva hyvin tiiviistä paikallisyhteisöstä, jota PK-35 nimenomaan onkin. 

Myös SPL:n Helsingin piiri huomioi seuran hyvän menestyksen. Vuonna 1996 Tarmo Janhonen saa piirin puheenjohtajapalkinnon, Rautiainen valitaan vuoden valmentajaksi ja PK-35 parhaaksi seuraksi. Kaudeksi 1998 varmistunut historiallinen liigapaikka luonnollisesti vain vahvistaa punamustien asemaa valtakunnallisella futiskartalla.

85-vuotiaan PK-35:n historiaa käsittelevä juttusarja jatkuu seuran juhlavuoden 2020 aikana.